Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

Habza Finanse ®️ - kredyt konsolidacyjny i refinansowy. Kredyt dla firm. Konsolidacja chwilówek dla...

5

Dziękujemy za wiadomość

Kiedy można wystąpić o zwrot prowizji bankowej?

Autor: Ekspert Kredytowy Habza Finanse , publikacja: 2021-12-30

Zawarcie umowy bankowej to każdorazowe, obustronne zaakceptowanie warunków. Na ich mocy udzielany jest kredyt, a w skład spłaty, co oczywiste, jest nie tylko kapitał, ale i odsetki czy tytułowa prowizja. Ostatnio głośno zrobiło się o możliwości uzyskania zwrotu tej prowizji. Kiedy jest to możliwe? Jakie warunki należy spełnić? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Czym jest prowizja bankowa i od czego zależy jej wysokość?

Obliczanie zdolności kredytowej

Czym jest prowizja?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, czym właściwie jest prowizja. To opłata pobierana przez instytucję finansową za udzielenie finansowania. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie przez konkretny bank w konkretnych przypadkach, dlatego jej wartość może być różna. Ta zawsze wskazana jest w umowie, dlatego należałoby zapoznać się z nią przed jej podpisaniem.

Co wpływa na wysokość prowizji bankowej?

  • Kwota udzielanego kredytu (najczęściej im wyższa, tym wyższa prowizja).
  • Historia kredytowa (im lepsza, tym, rzecz jasna, prowizja niższa).
  • Ogólna kondycja finansowa oraz skorzystanie (bądź nie) z innych produktów bankowych (np. w opcji kredytu z otwarciem konta lub karty kredytowej).

Zwrot prowizji – kiedy jest możliwy?

Prowizja najczęściej występuje jako jednorazowa opłata i w takim przypadku naliczana jest już na początku okresu kredytowania. Jej spłata rozłożona jest równomiernie pomiędzy kolejne raty miesięczne. Dzięki temu kredytobiorca nie ponosi od razu dużego kosztu, a ten jest sukcesywnie spłacany przy dokonywaniu kolejnych opłat. Odzyskanie zwrotu prowizji bankowej jest jednak możliwe. Niezbędna do tego będzie m.in. wcześniejsza spłata całego zobowiązania.

Jak sfinalizować odzyskanie prowizji?

Już po spłacie całej wartości kredytu kolejnym krokiem jest wnioskowanie o zwrot proporcjonalnej części prowizji. W tym celu najczęściej na dedykowanym dla danego banku formularzu należy złożyć stosowny dokument. Oprócz danych identyfikacyjnych kredytobiorcy trzeba wskazać produkt, którego dotyczy pismo. Zaleca się zrobić to jak najszybciej, ponieważ dzięki temu można uzyskać większą kwotę zwrotu.

Przy wnioskowaniu warto powołać się na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ta bowiem we wrześniu 2019 roku dokładnie wskazuje, że przy wcześniejszej spłacie kredytu bank lub inna instytucja finansowa udzielająca finansowania zobowiązana jest do częściowego zwrotu prowizji. Od tego czasu ta wykładnia stała się zdecydowanie bardziej respektowana. Przed ogłoszeniem wyroku zdarzało się bowiem, że banki unikały odpowiedzialności, twierdząc, że jest to opłata jednorazowa i kredytobiorcy nie należy się żaden zwrot, nawet częściowy.

Konsolidacja a odzyskanie prowizji bankowej

Oprócz standardowej wcześniejszej spłaty zobowiązania inną możliwością jest konsolidacja kredytów, dzięki której również można odzyskać prowizję, jednak tylko częściowo. Tu należy pamiętać, iż wartość zobowiązania nie może przekraczać wysokości 255 550 złotych. To próg, który określany jest mianem maksimum dla zobowiązań konsumenckich, a nie firmowych. W tym przypadku też wystarczy złożenie stosownych dokumentów, które powinny zostać pozytywnie rozpatrzone przed kredytodawcę.

Sprawdź: Najlepsi Doradcy Finansowi Blisko Ciebie

Doradca finansowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 305 Doradców Finansowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o finansach

Skontaktuj się