Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

Habza Finanse ®️ - kredyt konsolidacyjny i refinansowy. Kredyt dla firm. Konsolidacja chwilówek dla...

5

Dziękujemy za wiadomość

Jak sprawdzić BIK?

Autor: Sławomir Habza, publikacja: 2019-11-21

W Biurze Informacji Kredytowej znaleźć można szereg informacji na temat swoich zobowiązań. Znajdziemy tam zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Sprawdzenie, czy figuruje się w rejestrze BIK jest całkiem łatwe i raz na pół roku darmowe. Jakie informacje na swój temat możemy znaleźć w BIK-u? Jak sprawdzić BIK?

Zdjęcie nr 1

Jak działa BIK?

Przede wszystkim Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje pozyskane od funkcjonujących w Polsce banków i instytucji pozabankowych. Kiedyś odnaleźć można było tam jedynie informacje na temat zobowiązań w instytucjach bankowych. Obecnie do rejestru mogą trafić także informacje na temat pożyczek czy popularnych chwilówek. W związku z powyższym w BIK-u znajdziemy informacje o spłaconych i aktualnie spłacanych kredytach, pożyczkach, a nawet chwilówkach, a także o terminowości spłat. Weryfikacja swojej osoby w BIK-u da nam obraz historii kredytowej, ale nie tylko. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przetwarza również informacje pochodzące z bazy Biura Informacji Gospodarczej. Dzięki temu sprawdzenie BIK-u da nam też pełen obraz na temat innych zobowiązań, takich jak: faktury za media, gaz czy prąd.

To, co o danej osobie można znaleźć w rejestrze BIK, może przesądzić o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu przyszłych wniosków o kredyt lub pożyczkę.

Przez jaki okres BIK przetwarza nasze dane?

Po zakończeniu okresu spłaty można wnioskować o usunięcie informacji z rejestru, ale tylko pod warunkiem, że zobowiązanie było spłacane w terminie. W innym wypadku będzie figurowało w BIK-u przez 5 lat. W praktyce żądanie usunięcia z bazy informacji pozytywnych, czyli o terminowym spłacaniu pożyczek i kredytów, jest nieopłacalne. Takie informacje budują dobrą historię kredytową i ułatwiają zaciąganie zobowiązań w przyszłości. W przypadku opóźnień w spłacie warto kontrolować, czy niekorzystne dla nas wpisy zniknęły z bazy po okresie 5 lat od spłaty, a gdy tak się nie stało, złożyć wniosek o usunięcie danych.

Gdzie można sprawdzić BIK?

Sprawdzenie, jakie informacje na nasz temat posiada Biuro Informacji Kredytowej jest możliwe przez Internet i wymaga założenia konta na stronie Biura. W tym celu wymagane będzie wypełnienie formularza na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, w którym zostaniemy poproszeni o podanie swoich podstawowych danych osobowych (warto wcześniej przygotować dowód osobisty). Następnie wymagane będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli danych podanych w procesie rejestracji. Odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest wykonanie przelewu identyfikacyjnego. Przelew musi zostać wykonany z konta bankowego należącego wyłącznie do osoby, której dane chcemy potwierdzić. Oznacza to, że przelewu weryfikacyjnego nie możemy wykonać z konta wspólnego należącego do małżonków, na którym widnieją dane dwóch osób. Drugi sposób weryfikacji to potwierdzenie adresu do korespondencji i oczekiwanie na list polecony, gdzie znajdziemy kod weryfikacyjny. Jest to oczywiście dużo dłuższy proces, bowiem obejmuje czas oczekiwania na fizyczny list z Biura Informacji Kredytowej, który może potrwać nawet kilkanaście dni.

Wypełnienie formularza oraz przejście weryfikacji dadzą nam możliwość zalogowania się w portalu BIK. Od teraz mamy możliwość złożenia wniosku o wygenerowanie raportu na swój temat – albo jednorazowo za opłatą 39 złotych, albo w pakiecie 12 raportów za opłatą 99 złotych. Zarówno pojedynczy raport, jak i pakiet, zawiera cały szereg informacji na temat historii kredytowej danej osoby, jej dane, a także wyciąg osób, które uzyskiwały do nich dostęp.

W ramach Informacji Ustawowej istnieje możliwość uzyskania bezpłatnego raportu, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Co więcej, taki raport nie jest tak obszerny jak jego płatna wersja i zawiera tylko podstawowe informacje na temat naszych zobowiązań.

Zdjęcie nr 2

Sprawdzenie tego, jakie informacje na nasz temat posiada Biuro Informacji Kredytowej, pozwala na dokładny przegląd naszej sytuacji kredytowej. Możemy dzięki temu ocenić, jakie są nasze szanse na uzyskanie pożyczki bądź kredytu, a także dowiedzieć się, kto uzyskiwał dostęp do naszej historii kredytowej. Nawet jeśli nie jesteśmy skłonni płacić za tego typu informacje, rozsądnym krokiem może być przynajmniej wnioskowanie o dostępną bezpłatnie raz na pół roku Informację Ustawową, aby zweryfikować, czy aby na pewno nie mamy na swoim koncie zobowiązań, których nie zaciągnęliśmy osobiście.


Opracował:
Sławomir Habza
Habza Finanse - Kredyt Konsolidacyjny, Konsolidacja chwilówek, Kredyt bez zdolności

Kredyt gotówkowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 060 Specjalistów od Kredytów Gotówkowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kredytach gotówkowych

Skontaktuj się