Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

Habza Finanse ®️ - kredyt konsolidacyjny i refinansowy. Kredyt dla firm. Konsolidacja chwilówek dla...

5

Dziękujemy za wiadomość

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Autor: Habza Finanse , publikacja: 2021-12-30

Obecnie trudno nawet wyobrazić sobie naszą rzeczywistość bez kredytów. Nawet jeśli dzisiaj uważamy, że kredyty nie są nam potrzebne i nie chcemy z ich pomocą finansować żadnych zakupów, to czasem zdarzają się sytuacje, które mogą zmienić ten stan rzeczy. Pożyczonymi pieniędzmi możemy bowiem sfinansować nie tylko przyjemności w postaci wyjazdu na wakacje, wymarzonego ślubu i wesela czy prezentów dla najbliższych. Często bowiem dodatkowe środki przydatne są również przy niespodziewanych wydatkach, remontach, konieczności leczenia czy podczas zakupu nieruchomości. I tu na scenę wchodzi zdolność kredytowa – niezwykle ważna dla każdego, kto zamierza wnioskować o kredyt.

Wyliczenia na kalkulatorze

Czym zatem jest zdolność kredytowa?

Celów, na które możemy przeznaczyć dodatkowe finanse, jest tak wiele, że o zdolność kredytową warto zadbać już dziś po to, by jutro, jeśli zajdzie potrzeba wnioskowania o kredyt, nie mieć z tym żadnych problemów.

To nic innego jak nasze możliwości spłaty danego zobowiązania. Obliczając ją, bierze się pod uwagę czynniki takie, jak:

  • Wysokość naszych zarobków i typ umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni (umowa o pracę, umowa na czas nieokreślony, umowa o pracę na czas określony, umowa zlecenia, umowa o dzieło). Jeżeli prowadzisz własną działalność lub pracujesz na podstawie kontraktu, to również znajdzie swoje odbicie w Twojej zdolności kredytowej.
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym (w tym osób, które pozostają na Twoim utrzymaniu) oraz Twój stan cywilny.
  • Wysokość ponoszonych opłat stałych (czynsz, opłaty za media, abonamenty, czesne) oraz tzw. wydatków na życie (codzienne potrzeby, żywność, chemia etc.).
  • Wysokość dotychczasowych zobowiązań (kredytów, pożyczek, limitów na kartach kredytowych czy na koncie) oraz regularność ich spłacania (czy występują bądź występowały opóźnienia, a jeżeli tak, to jak duże).

Istnienie takich opóźnień w wielu wypadkach nie przekreśla szans na uzyskanie kredytu, chociaż zazwyczaj nieco (lub nieco bardziej) je komplikuje. Na tej podstawie bank lub instytucja finansowa, która udziela kredytu czy pożyczki, może oszacować, czy jesteś „dobrym” potencjalnym dłużnikiem i czy pożyczenie Ci pieniędzy wiąże się z akceptowalnym dla nich ryzykiem. Banki nie są bowiem instytucjami charytatywnymi i zarabiają na pożyczaniu pieniędzy swoim klientom – do kwoty kredytu lub pożyczki doliczając prowizję od udzielenia, oprocentowanie i marżę, które, rzecz jasna, chcą koniec końców odzyskać. Dlatego też tak ważne jest budowanie dobrej historii kredytowej – pozwala nie tylko na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, ale również o wnioskowanie o finansowanie na najkorzystniejszych warunkach.

To, co warto podkreślić, to fakt, że wysokość Twojej zdolności kredytowej będzie różna w różnych bankach, gdyż stosują one podobne, ale nie takie same kryteria. Obliczaniem zdolności kredytowej zajmują się przeszkoleni w tym pracownicy banków – analitycy, wspierani przez stworzone w tym celu, dedykowane oprogramowanie. Swoją zdolność kredytową możesz również oszacować samodzielnie, korzystając z wielu dostępnych w sieci kalkulatorów zdolności kredytowej. Pamiętaj jednak, że różne banki stosują różne kryteria w jej obliczaniu, będą to więc wyniki szacunkowe i uśrednione, a Twoje rzeczywiste szanse na otrzymanie finansowania w danym banku mogą być inne.

Polecamy również: Najlepsi Doradcy Finansowi

 

Doradca finansowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 305 Doradców Finansowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o finansach

Skontaktuj się